VYŠETŘENÍ CHRUPU

Vstupní komplexní vyšetření zahrnuje celkové vyšetření chrupu – kromě standartních metod (vyšetření zrakem a sondou) získáváme podrobné informace za pomocí nových technologií jako jsou digitální rentgen a intraorální kamera. Na výsledky tohoto vyšetření není nutné čekat. Snímky se v krátkém okamžiku objeví na monitoru přímo před Vámi a nález je možné ihned s lékařem společně analyzovat.

Při sestavování léčebného plánu bereme v úvahu všechny individuální aspekty Vašeho případu.

Jak jsme již uvedli mezi standartní metody vyšetření chrupu na přítomnost kazu patří vyšetření pohledem a ruční sondou. Takto lze ovšem zjistit pouze zlomek z přítomných kazů. Kazy vzniklé v mezizubí lze takto odhalit jen tehdy, jsou-li dostatečně veliké a probarvují-li zub, nebo když už došlo k prolomení skloviny do dutiny kazu.

Abychom byli schopni odhalit všechny mezizubní a fissurální kazy už v počátečním stadiu, používáme rutinně specializovaná přístrojová vyšetření:

BITEWING nebo-li skusový snímek, zachytí korunky zubů horní i dolní čelisti. Na tomto snímku je možné sledovat i drobná poškození povrchu zubu až po defekty jeho vnitřních částí už od velmi časných stádií kazu. Rovněž jsme schopni odhalit většinu kazů přítomných pod výplněmi. Až 85% zubních kazů lze při preventivním vyšetření zjistit pouze díky této technice. Jenom díky tomuto vyšetření včas ošetříme kazy, které by jinak nepovšimnuty pravděpodobně způsobily mnohem větší destrukci zubu nebo nenávratné poškození zubní dřeně.

ZÁCHOVNÉ VYŠETŘENÍ

ZUBNÍ KAZ

Zubní kaz je nejrozšířenější chorobou ústní dutiny. Znamená poškození zubů způsobené činností bakterií a mikroorganismů. Tyto bakterie se nachází ve zvýšeném množství v zubním povlaku, který pokrývá povrch zubu v případě nedostatečné ústní hygieny. Na nevyčištěných místech se tento povlak vrství a hromadí.

Bakterie povlaku uvolňují toxické látky, které mění cukry v kyseliny. Tyto kyseliny následně narušují povrch zubu a usnadňují tak průnik bakterii dovnitř zubu a vytvoření zubního kazu. Tento povlak může časem i zmineralizovat a vytvořit zubní kámen.

KOMPOZITNÍ (BÍLÁ) VÝPLŇ

Bílá nebo-li fotokompozitní výplň Italdent je vysoce estetickou náhradou části zubu. Tato výplň je přesně v barvě a tvaru Vašeho zubu. Právě proto je její využití nenahraditelné zejména v předním úseku chrupu. Při zhotovování bílých výplní je však naprosto nutné suché okolí zubu, proto je při snaze o dosažení optimálního a dlouhodobého výsledku zapotřebí perfektní hygiena bez krvácivosti dásní.

AMALGAMOVÁ VÝPLŇ

Amalgam je výplňový materiál, který se na trhu objevuje již téměř 200 let a má ve stomatologii stále své místo. Právě proto máme o jeho vlastnostech dostatek informací. Bylo už mnoho pokusů nahradit tento materál jinou výplňovou hmotou a vyhnout se tak sporům ohledně jeho škodlivosti. V některých situacích poskytuje při ošetření ekonomicky dostupné řešení s dobrou dlouhodobou prognózou.

ENDODONCIE (OŠETŘENÍ KOŘENOVÝCH KANÁLKŮ)

Endodoncie je léčba komplikací zubního kazu, tedy zánětu a onemocnění nervového systému zubů (kořenových kanálků). V těchto případech se odstraní poškozený nerv, pročistí se zbylé prostory, které se následně dobře zaplní a utěsní kořenovým výplňovým materiálem.

Předpokladem úpěšného ošetření je důkladné pročištění kanálků a jejich utěsnění, aby se zabránilo dalšímu průniku infekce. Další pronikání infekce, při nedostatečném utěsnění kořenového systému je často příčinou pozdních obtíží (bolest již „mrtvého” zubu) a vytvoření ložiska infekce v kosti (váček). Pokud při vyšetření zjistíme nedostatečné zaplnění, je nutné provést nové ošetření, které umožní zhojení zánětlivého ložiska. U postranních zubů (malé i velké stoličky) je nutné o dokončení kořenového ošetření zubu vyztužit dostavbovým čepem a zakrýt polokorunkou nebo korunkou, aby se předešlo nebezpečí jejich rozlomení.

PREVENCE A HYGIENA

Pravidelná dentální hygiena předchází vznikům zubních kazů a zánětů v ústní dutině. Dokáže také zastavit či vyléčit již vzniklá onemocnění úst. Díky důkladné péči se z dosud obávaných návštěv zubaře stane příjemná záležitost. Po důkladném vyšetření klasickém i rentgenovém zubní lékaři nejprve odstraní ultrazvukovými přístroji i ručními nástroji zubní kámen a plak. Tím je zajištěno důkladné odstranění zubního kamene nad dásní i pod ní a vyhlazení kořene u paradontózních zubů.

DEPURACÍ (leštěním zubů) se odstraní pigmentace z čaje, kávy nebo kouření a docílí se hladkého povrchu zubů. Do budoucna tak dojde k výraznému snížení počtu bakterií v dutině ústní.

AIR-FLOW (pískování) pomůže tam, kde depurace nestačí. Jde o výborného pomocníka při čištění pigmentací v mezizubních prostorech, fisurách (drážky na stoličkách) a u zubů s fixními rovnátky.

Kontraindikace: akutní zánět dásní, těhotenství, astma a dýchací problémy.

 

PROTETICKÉ OŠETŘENÍ

Cílem protetického ošetření je nahradit chybějící zub či skupinu zubů, případně nahradit takovou část, která byla znehodnocena kazem nebo úrazem. Jeho principem je připevnění zvoleného typu náhrady na upravený zdravý kořen zubu. Zubní náhrady zhotovujeme fixní nebo snímatelné, vždy na základě individuálního řešení pro každého pacienta.

KORUNKA

Korunka je obal zubu, vytvořený v laboratoři, který zcela funkčně i esteticky nahradí poškozený nebo ztracený zub. Z materiálu používaném v naší ordinaci si můžete vybrat mezi korunkou celokeramickou nebo metalokeramickou.

Celokeramické korunky jsou tvořeny opět ze dvou vrstev. Speciální keramika s výbornými mechanickým vlastnostmi dodává náhradě dostatečnou pevnost, stejně jako u metalokeramiky kov. Na rozdíl od kovové konstrukce však propouští částečně světlo, což se projeví přirozenějším působením barev.

Metalokeramické korunky jsou standartem pevných náhrad. Vnitřek korunky je zhotoven z kovu (slitiny obecných nebo ušlechtilých kovů) a zajišťuje pevnost. Vně je kov pokryt vrstvou keramiky, která co nejvěrněji napodobuje barvou a tvarem původní zub. 

MŮSTKY

Pokud chceme nahradit chybějící zub jiným způsobem než implantátem, zvolíme fixní můstek, to znamená náhradu, která je pevně nalepená na obroušené zuby. Překlenuje mezeru z jednoho zubu na druhý, přičemž materiál používáme stejný jako u korunky, to znamená metalokeramiku a celokeramiku.

FAZETA

Fazeta je tenký plátek materiálu (keramiky nebo kompozitu), který může změnit tvar nebo barvu u jednoho i více zubů, případně i modifikovat celý usměv. Po jemném obroušení přední části zubu se fazeta na tento zub přilepí. Funkčně a pocitově je stejná jako vlastní zub a pouhým okem je nerozpoznatelná.

Keramické fazety

 

INLAY, ONLAY

Inlay je výplň v postranním zubu, která se zhotovuje nepřímým způsobem. Po odstranění kazu a otisku se zhotovuje v laboratoři. Do zubu se následně vlepí cementem nebo pryskyřicí.

Onlay se zhotovuje stejným způsobem jako Inlay. Svým rozsahem nahrazuje jeden nebo více hrbolků postranního zubu. Materiály používané k výrobě Inlay a Onlay mohou být zlato, keramika nebo kompozit.

SNÍMATELNÉ NÁHRADY 

Jako provizorní a někdy i definitivní řešení lze vyrobit snímací pryskyřičnou náhradu, která nahrazuje větší počet chybějících zubů, případně nahrazuje ztrátu všech zubů.

Životnost zubního implantátu je ovlivněna mnohými faktory. K nejdůležitějším patří správná hygiena, péče o implantáty, kvalita a objem kostní hmoty v čelisti, zdravotní stav.

 

   Skleněná dostavba – popis, postup

Dostavba umělého zubu skelně-vláknovým materiálem bez broušení zdravých vedlejších zubů

 

DOMÁCÍ BĚLENÍ ZUBŮ

Při domácím bělení zubů se využívají gely s menší koncentrací H2O2, který je v bělícím přípravku dodáván jako karbamid peroxidu. Gel si nanáší sám pacient do plastových nosičů, které byly vyrobeny v zubní laboratoři přesně podle otisků jeho chrupu, které zhotovil lékař v ordinaci. Nosiče s gelem si pak pacient zavede do úst, kde zůstávají pro potřebnou dobu, kterou určí lékař. Výhodou je šetrnost k zubní sklovině, regulace výsledného odstínu, možnost využít nosiče a zbylý gel při opakování bělení, např. po 1 roce, když už máte pocit, že zuby jsou opět zabarveny. Při dodržení pokynů zubního lékaře a při pravidelných kontrolách v průběhu bělení se jedná o velmi bezpečnou metodu. 

ČASOVÝ PLÁN BĚLENÍ: při první návštěvě provede zubní lékař otisk čelisti. Na druhé návštěvě lékař předá gelové nosiče zhotovené v laboratoři spolu s gelem a istrukcemi jak vše správně aplikovat.

 

ANESTEZIE

MÍSTNÍ ZNECITLIVĚNÍ

Většinu zákroků v ústech provádíme v místním (lokálním) zněcitlivění. K němu používáme nejnovější dostupná lokální anestetika, která jsou šetrná k organismu a nijak výrazně ho nezatěžují.

U pacientů se zdravotními riziky používáme speciální preparáty určené pro rizikové skupiny. Před vlastní aplikací znecitlivující injekce nanášíme na místo vpichu znecitlivující gel, aby tato část výkonu nebyla nepříjemná. Bolestivé a nepříjemné ošetření je dávnou minulostí.